کنترل اینترنت بدست کیست

کنترل اینترنت به دست کیست؟

رسما گفته می شود که اینترنت در کنترل هیچ کس نیست ولی این پاسخ تا حدودی صحت دارد. اگر تمام ملت ها به تساوی آنلاین باشند، ایالت متحده در این تساوی از بقیه پیشی گرفته است.

این امر موضوع ساده ای نیست که بتوان آن را به سادگی توضیح داد. اینترنت شامل تعدادی پروتکل می شود که از طریق آن ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند واکثر سرورها و کابل های اینترنتی به صورت خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. هرچند، شرکت بین المللی ICANN بیشترین کنترل و قدرت را در دست دارد.

ICANN یک سازمان بین المللی غیرتجاری که مسئولیت ایجاد استانداردهای اینترنتی را برعهده دارد. بدون وجود استاندارد و سيستمى مشخص براى اينترنت , امروزه بايد با تداخل نام هاى مختلفى در اين جهان پهناور روبه رو می بوديم , اما اينک چنين مشکلى على رغم گوناگونى کاربران و تعدد مکان هاى اتصال به آن وجود ندارد. ICANN مسئوليت مديريت عناصر فنى در اين فعل و انفعال را بر عهده دارد تا کاربران در سراسر جهان بتوانند آدرس هاى متعبر را در اين شبکه پيدا کنند. مسايل ديگرى چون کنترل محتواى اينترنتى , وضع قوانين براى تجارت روى شبکه , نامه هاى ناخواسته و محافظت از اطلاعات خارج از وظايف تکنيکى ICANN است.

به خاطر آنکه اين شرکت در ايالات متحده قرار دارد اين سرويس ها تمامى تحت قراردادهاى دولت ايالات متحده و همچنين مسوول شماره ها و نام هاى اينترنتى اين کشور (IANA) قرار دارد . کلیه گزارش های این شرکت به وزارت بازرگانی دولت آمریکا اعلام می گردد و سپس به صورت گسترده توسط دولت ایالت متحده رصد می شوند.

یکی از مدیران شرکت ICANN می گوید: ” قدرت نفوذ ایالت متحده آمریکا بر هر آنچه که در شبکه اینترنت می گذرد، بیشتر است. نقش این دولت با بقیه دولت های جهان فرق می کند و این تبدیل به یک نگرانی در سراسر جهان شده است”

Popular Posts

1 دیدگاه

  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و سئو توسط علیرضا فلاحیان